udvardy frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2006
 

találatszám: 1 találat lapozás: 1-1

Névmutató: Pafka Ernõ

2011. május 10.

Régi fényében pompázik a váradi színház
Befejezõdött a nagyváradi színház épületének helyreállítása. A régi fényében pompázó épületet tegnap vette át a helyi és megyei önkormányzat. Eközben az intézmény helyzete még mindig bizonytalan: bár a prefektúra kétszer is megvétózta az önálló magyar teátrum létrehozására irányuló törekvéseket, az átadáson a román és a magyar intézmény kijelölt vezetõi igazgatói minõségükben voltak jelen. A 19. század utolsó esztendejében, alig több mint egy év alatt felépült, eklektikus stílusú teátrumot kívülrõl 2006-ban kezdték el felújítani, a belsõ munkálatok 2008 tavaszán kezdõdtek, és anyagi, illetve adminisztratív problémák miatt az eredetileg tervezett 2009-es átadási határidõ egészen mostanáig csúszott.
Süppedõs bársonyszõnyegeken lépdelhet, vadonatúj, az eredetieknek megfelelõ székeken ülhet és a teljes egészében restaurált, újrafestett díszítõelemeket csodálhatja az, aki betér a nagyváradi színház helyreállított épületébe. Tegnap a városi és a megyei tanács hivatalosságai, illetve a tervezõ és kivitelezõ cégek képviselõi hívták meg a sajtót a szintén megújult színpadra, hogy megmutassák, milyen formában várja a színház a váradi publikumot a következõ évadtól.
?veket csúszott az átadás
A restaurálás három szakaszban történt, ezek közül az elsõt még nemcsak finanszírozta, hanem meg is szervezte a Bihar Megyei Tanács - idézte fel a felújítás kezdeteit Biró Rozália nagyváradi alpolgármester. 2009-ben, miután kiderült, az évszázados épület teljes helyreállításához még több idõre és pénzre van szükség, a megyei önkormányzat egy csavarral oldotta meg a problémát: mivel másképpen nem finanszírozhatta volna a munkálatot, a restaurálás befejezéséig átadta a színház kezelését a városi önkormányzatnak, és így abból a pénzbõl, amit a helyi önkormányzatoknak juttathat, sikerült a színházat érintõ beruházásokat állni.
A második szakaszban a szalárdi Constructorul, illetve a magyarországi Amandinus Kft. folytatta a munkát: az idõk során megkopott díszítõelemeket restaurálták, a rokokó stílusú színházbelsõben az aranyozást mindenütt felfrissítették, a jellegzetes, méretes csillárt helyreállították, a megrongálódott szellõzõrendszert újra mûködõképessé tették. A második etap 2009 szeptemberében fejezõdött be, ezután több hónapos szünet következett, mivel a közbeszerzés eredményét többször is megóvták - emlékeztetett az elöljáró.
Végül tavaly nyáron kezdhette el az utolsó simítások elvégzését az elõzõ fázist is végzõ csapat. Pafka Ernõ építész, a tervezõ cég képviselõje elmondta: amit csak lehetett, helyreállítva megõriztek, más elemeket pedig újakkal helyettesítettek. ?rdekesség, hogy az 1900-ban felszerelt fûtésrendszer vezetékei évtizedekig használhatatlanok voltak, most ezeket kitisztították, és modern vezérléssel mûködtetik - korszerû klímaberendezést adva hozzá. A nézõtér székeit kicserélték - mintaként a budapesti Vígszínház székeit használták, ugyanis az épületet is az a Fellner & Helmer cég tervezte, amely a váradit, két év eltéréssel.
A fény- és hangtechnika teljesen megújult, korszerû reflektorok és egyéb mûszaki felszerelések szolgálják a mûvészeket az új évadban. A munkálatok összesen 15,5 millió lejbe kerültek, az összeget teljes egészében a megyei tanács állta - hangsúlyozta Radu ?îrle megyei tanácselnök és Kiss Sándor alelnök.
Van magyar színház, vagy nincs?
Bár az épület elkészült, a benne mûködõ intézmények sorsa továbbra is kérdéses. Mint arról beszámoltunk, az intézményt kezelõ Bihar Megyei Tanács az RMDSZ-frakció kezdeményezésére az elmúlt hónapokban két olyan döntést is hozott, amelyek alapján az eddig Nagyváradi Magyar Színház néven mûködõ jogi entitás román és magyar társulata külön intézményként önállósodik.
A megyei kormányhivatal azonban sorban mindkettõt megtámadta, és ezzel a határozatok a közigazgatási bíróság döntéséig hatályukat vesztették. A Nagyváradi Magyar Színház azonban más a véleménye: az épület tegnapi átadásán úgy tûnt, hogy a második döntés értelmében létrejött két intézmény nagyon is létezik.
Így a tegnapi átadáson a Nagyváradi Állami Színház - egyelõre ideiglenes - igazgatója, Daniel Vulcu, illetve az abból kivált és önállósult Nagyváradi Magyar Színház direktora, Czvikker Katalin is igazgatóként köszöntötte a megjelenteket. Utóbbi azt is hangsúlyozta, hogy közös akarat volt mind a magyar, mind a román fél részérõl a különválás, és reméli, hogy a két színház mûködésében semmilyen problémát nem fog okozni a prefektus akadékoskodása vagy akár a közelmúltban a - román - közvéleményben tapasztalt ellenállás. Néhány tucatnyi váradi román lakos ugyanis gyertyás tüntetést szervezett az intézmény elõtt, így tiltakozva az általuk etnikai szegregációnak minõsített döntések ellen.
Nagy Orsolya
Krónika (Kolozsvár)



lapozás: 1-1




(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék